• s1
  • s3
  • s4
  • s7

W dniu 26.04.2016 r. w auli I LO w Łukowie odbyła się konferencja „Powojenne podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie w latach 1944 – 1956”, w której udział wzięła delegacja naszej szkoły w składzie: Ewelina Araźna, Kinga Kalicka, Katarzyna Krawczyk, Klaudia Filipiak, Kacper Świętochowski, Konrad Dębek oraz Paweł Facon, a także Pani Krystyna Maria Sadło.

Podczas konferencji dr Sławomir Poleszak (pracownik IPN w Lublinie) wygłosił wykład na temat powojennego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie, a Tadeusz Brzozowski, Przewodniczący Rady Powiatu opowiedział historię chorążego Antoniego Dołęgi, który ukrywał się przez wiele lat w jego domu rodzinnym. Konferencję zakończyła projekcja filmu „Ostoja” poświęcona kapitanowi AK Wacławowi Rejmakowi, komendantowi oddziału partyzanckiego I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej Obwodu Łuków w Jacie, zamordowanego przez funkcjonariuszy UB w 1945 r. Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi: Prezes Koła Łuków Światowego Związku AK – Pan Ryszard Grafik, Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski, przedstawiciele władz samorządu powiatowego oraz nauczyciele historii. Była to kolejna lekcja historii poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, o których coraz więcej wiemy dzięki takim spotkaniom.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com