• s1
  • s3
  • s4
  • s7

Konferencja naukowa w 76 rocznicę powołania Batalionów Chłopskich.

W poniedziałek 10 października grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w konferencji naukowej w 76 rocznicę powołania Batalionów Chłopskich. Zaproszenie na to wydarzenie dla naszej szkoły nie budzi zdziwienia, gdyż znajdujemy się w rodzinie placówek, które chlubią się imieniem tak zacnego patrona. Miejsce również było bardzo dostojne, ponieważ był to gmach polskiego parlamentu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Konferencję, która odbyła się w Sali Kolumnowej, otworzył Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak- Kamysz. Zebrani wysłuchali wykładów i referatów o dziejach chłopskiego czynu zbrojnego w latach II wojny światowej. Prelegentami byli: dr Janusz Gmitruk, dr inż. Zbigniew Zaborowski, dr hab. Jerzy Mazurek, prof. dr hab. Piotr Matusak oraz mgr Przemysław Bednarczyk. Swoimi wspomnieniami z krwawych i okrutnych lat okupacji dzielili się także ich świadkowie- kombatanci BCH. Uczniowie zobaczyli gmach Sejmu, w którego korytarzach w tym czasie przewinęło się kilku znanych ze świata polityki postaci tj. wspomniany Władysław Kosiniak- Kamysz, Ryszard Czarnecki czy Paweł Kukiz, oraz delektować się kuchnią restauracji sejmowej. Organizatorami przedsięwzięcia były Klub Parlamentarny PSL, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Ludowe Towarzystwo Naukowo- Kulturalne. Naszą szkołę reprezentowali: Ewelina Araźna, Agata Baran, Klaudia Wesołowska, Klaudia Filipiak oraz Dariusz Alikowski.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com